Çatalağzı Tarihi | Çatalağzı Belediye Başkanlığı
Bugün 17 Eylül Cuma
Bölüm :

Çatalağzı Tarihi

OSMANLI DÖNEMİ ÇATALAĞZI BELEDİYE TARİHİ

1. Belediyenin Kuruluş Tarihi

Beldenin Çatalağzı ismini nereden aldığı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Söylentilere göre dağların çatal gibi duruşu ve yerleşimin  bu çatalın tam eteklerinde olması nedeniyle Çatalağızı ismi verilmiştir.

Zonguldak’ta kömürün bulunması, bölgede hızla yeni yerleşim birimleri oluşmasına sebep olmuştur. Özellikle iç kısımlara doğru genişleyen şehir, Karadeniz ve doğrudan gelen insanların yerleştiği yer haline gelmiştir. Ereğli ,Kozlu, Karadon, Kilimli, Çatalağzı madenci ailelerin yerleşim yeri halinde idi.

Zonguldak ve Çatalağzı’nı birleştirecek tümü 5 KM olarak hesaplanan demiryolu tünelleri Fransız Şirketi tarafından yapılmıştır. Çatalağzı Zonguldak hatlarının yapımı sırasında kilimliye bağlanan kısmını açma çalışmalarında işçiler tarafından kömür damarına rastlaması bu hattın çalışmalarını geciktirmiştir.

Cumhuriyetin kurulmasından sonra ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün talimatıyla ilk olarak Filyos’a kadar tamamlanan Ankara hattı daha sonra Zonguldak Çatalağzı hattına bağlanmıştır.

Demir yolunun gelmesiyle,kurumun  lojmanlarıda  başlanmış böylelikle Çatalağzı’nın ilk beton binaları kurulmuştur. Zamanın en modern binalarına,ülkenin dört bir tarafından gelen işçi ve memurlar yerleşecek ve burada nüfusun artmasının yanında sosyal hayatı da geliştirecektir. Karadon-Gelik bölgesinde çalışan işçiler ise köylerine gitmek için demiryolunu kullanmakta bu işçiler için grup treni adında özel tarifeler uygulanmaktaydı. Karadon Gelik ocaklarının yanında Metrukât bölgesine kömür yıkama fabrikasının kurulmasıda burayı bir işçi yatağı haline getirmiştir.

Bütün bunların yanı sıra 1946 yılında Ortadoğu’nun en büyük elektrik termik santrali Çatalağzı’na yapılmayı uygun görülmüş ve ilk üç ünitesi 1948 yılında tamamlanarak faaliyete geçmiştir. O yıllarda daha ülkede bir çok kurumda elektrik tüketilmezken çatalağzı’nda muhtar manav gibi küçük ticarethanelerde bile elektriğin olması buranın ne kadar ileri yaşamaya başladığını göstermektedir.

Termik santrallerin kurulmasıyla burada sosyal ihtiyaçlarda ortaya çıkmış ve 1950 yılında Işık spor klubü 1953 yılında Işıkveren Okulunda faaliyete geçirilmiştir. giderek gelişen Catalağzı’nda  Aydınlar mevkii   Kokurdana bağlı bir yerleşim olmasına rağmen,Hayrettin mevkiinde merkeze bağlı bir muhtarlık vardı.buranın ilk muhtarı Mehamet BAYRAM.dır.Daha sonra Hasan CORAK,Hüseyin GÜNEŞ,te peşi sıra muhtarlık yapanlardır.Bu isimlerle birlikte  Veli GÜZEL(Kürt Veli)de buraya belediye kurulmasında emeği gecen isimler arasında sayabiliriz.Belediye kurulması için Doğancılar Mahalesi ve deiğer yerleşim yerlerinde imza toplanmasıyla .. 1954 yılında devlet demir yollarının yemekhanesinde Belediye hizmeytleri faaliyetlerine başladı Belde bünyesinde Cumayanı, doğancılar,  Gelik kırımsa yaka Kuzyaka Ayiçi kokurdan gibi çevredeki yerleşim bölgelerinde kendisine bağlayarak geniş bir sınıra sahip oldu.

Çaatalağzı Belediyesinin ilk belediye başkanı daha önce Ereğli Belediye başkanlığı yapan İhsan Linkoğlu idi. Linkoğlu’nun deneyimleri ile kısa sürede personeli toplayarak Fenişleri, Muhasebe, Zabıta gibi birimleri faaliyete geçirdi. 27 Mayıs 1960 ihtilaline kadar Çatalağzı’ nda bu görevi sürdürmüştür.

27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra askeri dönem sürecinde Kilimli’ den bir yüzbaşı jandarma komutanı Hasan Başçavuş İlkokul başöğretmeni Kırşehirli Refik Altınok, Altınok eczane sahibi Halil Altınok bu dönemin başkanlarındandır.

1963 yılında ülke tekrar demokrasiye geçmiş ve yapılan seçimlerde Çatalağzı’nın Meclis kararı ile belediye başkanı Necati Yirmibeşoğlu Olmuştur. Onun zamanında Gazi Osman Paşa İlkokulu açılarak beldede okul sayısını 3’ e çıkarmıştır. Eski sinema salonunun (şimdiki düğün salonu) yapımı sağlayan,Ana caddenin DevletDemirYolarının Lojmanlarından alınması,Elerektirik şebekesi,Doğancılar Yolu,Kuzyaka yolunu yapan Yirmibeşoğlu dur. İki dönem bu görevde kalmıştır. 1974 yılında yeniden yapılan seçimlerde bu sefer sandıktan yıllarca esnaflık yapan bir isim Hasan Öztürk çıkacaktır. Öztürk zamanında Çatalağzın’ da bir çok köy yolu beldeye bağlanmış Kırımsa, Ömerağzı sırtlarına ve Yakaya yol çıkmıştır.Türkiye’ nin bütün belediyelerinde olduğu gibi burada da askeri yönetim atandı. Bu dönemde Ali Uzun ve Mehmet Sunal belediye başkanlıklarında bulunmuştur. 1984 seçimlerinde tekrar demokrasiye geçilmiştir. Ali Cesur Çatalağzı’nda seçimle gelen 3. Başkandır. Bu dönem Atatürk Caddesi üzerinde inşaa edilen dükkanlar ve yol çalışmalarıyla geçti 1980’ li yıllar çevre belediyelerin gelişimini yaşadı.

2.  Belediye Başkanları

İHSAN LİNKOĞLU (1955-1960)

İLK BELEDİYE BAŞKANI

NECETİ YİRMİBEŞOĞLU (1963-1974)

HASAN ÖZTÜRK (1974-1980)

ALİ CESUR  (1984-1989)

OKAN SURAT (1989-1997)

CENGİZ KINAY (1999-2004)

MEHMET ALİM (2004- 2014)

ADNAN AKGÜN (2014- devam ediyor..)

     Özellikle Kilimli 1970’ li yıllarda nüfusunun Çatalağzı’yla hemen hemen eşit olmasına karşı bu yıllarda ikiye katladı. Özellikle şuandaki gelişiminde en büyük payı daha o zamanlarda konuta yönelmesi oldu. Çatalağzı’nda da bu dönemde toplu konut için girişimler oldu.

Çağ konut adı altındaki oluşum başarılı olamayarak geleceğe yatırım yapanların birikimlerini Kilimli Alaplı Ereğli vs. gibi konutlaşan yerlere gitti. Ve göç dalgalarından nasibini alan Çatalağzı gelişimini bir türlü sağlayamadı. 1989 yılında yapılan seçimlerden Okan Surat Çatalağzı’nın yeni Belediye Başkanı oldu. 1994 seçimlerine kadar bir çok yol çalışmalarında bulunan Surat lise ve toplu konut yapımında girişimlerde bulundu. Temeli Gazi Osman Paşa ilkokulundaki başarılarına dayanan ÇAFDER’ de 1990 yılında Surat’ ın desteğiyle kuruldu. Dernek halkoyunlarında ve tiyatroda faaliyet göstermiş belediyeyle işbirliği yaparak barış ve dostluk şenliği düzenlenmiştir. Bu yıllarda ömrünü tamamlayan Çatalağzı Termik Santrali yerine yeni bir Termik Santralinde devreye girmiştir. Bu yıllarda Çatalağzı’nın en büyük yarar sağladığı gölet projesi santralle anlaşma yapılarak belediyeye ekonomik gelir sağlamıştır. 1994 yılında tekrar seçilerek görevini sürdüren Surat 1997 yılında geçirdiği kalp krizi sonucunda vefat etti. 1990’ lı yıllarda Çatalağzı bir liseye kavuşmuş ve başlanan konutların inşaatı sürmüştür. Yalnız özellikle 1994 yılından sonra yaşanan gösterge Çatalağzı nüfusunun 13 binlerden yukarı çıkmasını engellemiştir. Bir önceki nüfus sayımı sonucu 13 binken bir sonraki nüfus sayımı 10 binin altına düşmüştür. Bu dönemde Muslu, Ayiçi belediye yapısını aldı Kokurdan köyü belediye ye bağlandı.

Okan Surat’ın ölümüyle başlayan süreçte başkanlığa Yükselen Bayram atandı. 1999 yılında yapılan seçimlerde  belediye başkanı  Cengiz Kınay yapmaktadır.2004-2014 yılında belediye başkanlığını Mehmet ALİM ve 2014 den itibaren 2019 yerel seçimlerini de kazanan  Sn; Adnan AKGÜN belediye başkanlığımıza devam etmektedir.

 

 

Yerel Gazeteleri Okuyun
Kavi Web Tasarım