İklim ve Bitki Örtüsü | Çatalağzı Belediye Başkanlığı
Bugün 17 Eylül Cuma
Bölüm :

İklim ve Bitki Örtüsü

İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ

       Beldemizde tipik Karadeniz iklimi hakimdir. Kışlar ılık ve yağışlı,yazlar rutubetli ve serin geçer. Kış aylarında yağışlar genellikle yağmur şeklinde olmaktadır. Merkeze genellikle çok az kar yağarken yüksek köy ve tepelerde yağış 1 metreye yaklaşır. Ancak bazı seneler de normalin çok üzerinde kar yağışı olmaktadır. Nitekim 1985 yılında yaşanan büyük kışta belde merkezindeki kar kalınlığı 1 metreden fazlaya ulaşmış yüksek kesimlerde bu kalınlık 2 metreyi bulmuştur.

İklime bağlı olarak beldemizdeki ormanlarda çok sayıda bitki türü bulunmaktadır. Beldemizi çevreleyen dağların eteklerinde kestane, defne, meşe, çınar, karaağaç, kızılağaç dağ kavağı gibi ağaçlar yetişirken, yüksekler  kayın, köknar, çam ve soğuğa dayanıklı orman bitkilerinden oluşan bir örtüyle kaplıdır.

 

TARIM VE HAYVANCILIK

 

Beldenin 28.2 kilometre karelik büyük bir bölümünü tarım arazisi oluşturmaktadır. Yıllar önce beldede üzüm, patates ve sebze ihtiyacını kendi toprağından karşılayan belde de 1980 ‘li yıllarda termik santralin bacasından çıkan kül tabakası beldede ve çevre köylerdeki üzüm ,elma, fındık, kestane ağaçlarının kurumasına neden olmuştur. Beldemizde tüketilen meyve sebze ihtiyacının bir kısmı dışarıdan temin edilmektedir.

Ayrıca belde de büyükbaş hayvanlarının beslemesi yapıldığı gibi son yıllarda arıcılıkta gelişmiştir.

Meyve üretiminde;

Armut, ayva, elma, erik, kiraz, dut, incir, ceviz, kestane, üzüm, fındık vb gibi ağaçlar yetiştirilmektedir.

Hayvan cinsleri ise ;

Koyun, sığır, at katır ,eşek, tavuk, arı gibi hayvanlardır.

 

Yerel Gazeteleri Okuyun
Kavi Web Tasarım