Tarım ve Hayvancılık | Çatalağzı Belediye Başkanlığı
Bugün 17 Eylül Cuma
Bölüm :

Tarım ve Hayvancılık

            Tarımın en büyük özelliği coğrafi şartlara bağlı olması ve çevre şartlarına göre şekillenmesidir.  Tarımsal üretim nüfus artışına paralel olarak artması gereken bir faaliyettir. Doğal şartlardan kaynaklanan bazı olumsuzluklar teknolojik, ekonomik ve sosyal gelişmelere bağlı olarak önlenebilmektedir. Buna göre çatalağzında tarım yok denecek kadar azdır. Dik ve engebeli arazi yapısı tarımı olumsuz etkilemiştir.  Beldemizde seracılık küçük ölçüde yapılmaktadır. Bunun dışında vatandaşlarımız çoğunlukla bahçe ve tarlalarına mısır, taze fasulye, patlıcan, domates, biber, salatalık pırasa, mancar, marul soğan, sarımsak, ay çiçeği, koca bakla, kabak, bezelye pazı yetiştirmekte olup kendi ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.

         Bölgemizde özellikle kuzeyinde elma, armut, erik, kiraz, üzüm, dut, nar, ayva, fındık, ceviz, ıhlamur, yetiştirilmekte olup yine vatandaşlarımızın kendi ihtiyaçlarını karşılayacak şekildedir. Çatalağzı’nda aynı zamanda doğal meyvelerde bulunmaktadır. Bunlar kestane, piridin, dağ çileği, böğürtlen ve kuşburnudur.

          Beldemizde hayvancılık yine ticaret amaçlı yapılmamakla beraber koyun, keçi, sığır ve tavuk yetiştirilmekte ve ufak çapta arıcılık yapılmaktadır.

 

Yerel Gazeteleri Okuyun
Kavi Web Tasarım