Turizm | Çatalağzı Belediye Başkanlığı
Bugün 17 Eylül Cuma
Bölüm :

Turizm

Cumayani Magarasi

Zonguldak Cumayanı Mahallesi’nin 1 km. güneydoğusunda bulunan bu mağara ilk kez Chris Baue, Harvey Lomas, Arda Çalı ve Dündan Çetin isimli speologlar tarafından 1976 yılında incelenmiştir. Daha sonra Türk ve Fransız mağaracılar 1977 yılında, İngiltere’nin Nottingham Politeknik Üniversiteleri tarafından 1978 yılında incelenmiştir.

Bu mağara II. Zamanın Kretase kalkerleri içerisinde bulunmuştur. Zonguldak yöresinin olduğu kadar Türkiye’nin de en önemli mağaralarından birisidir. Mağara 10 km. den fazla bir uzunluğa sahiptir. Mağaranın üç ayrı girişi vardır. Bunlardan biri yöredeki pompa istasyonunun arkasındaki girişten başlayarak çöküntü alanına ve travertene kadar 300 m.lik bir giriştir. İkinci giriş, gölün bitiminde olup, burada üçüncü girişle birleşir. Buradan kumlu bir mekâna ulaşılır ve suyun geldiği yönde de büyük bir salon vardır. Bu galeride aynı zamanda büyük taş bloklardan oluşmuş bir de salon bulunmaktadır.

Bu mağara Kızılelma Mevkiinde bulunan bir düden, Ayıcı, Aydın dereleri ve Büyükav Deresi’nin sularını yutmaktadır. Düdenin üzerindeki mağara içerisinden yeraltı deresine de inilmektedir. Yeraltı deresi güney-kuzey yönünde 4 km. uzaklıktaki Cumayanı Mahallesi’ndeki mağaradan yeryüzüne çıkmaktadır.

Ömeragzi

Çatalağzı merkezin hemen arka kısmında bulunan bu sahilimiz,doğal haliyle diğer sahillerden ayrılmaktadır. Tamamen tabiatla baş başa olacağınız bu sahilimizde sadece Balıkçı kulübelerine rastlamak mümkündür. yaz aylarında beldemiz insanlarının çok sık gittiği bu yere ulaşmakta kolay. Belediyemiz tarafından açılan doğancılar yolu hem merkez hem de doğancılar mahallesi bağlantılıdır. araçlarını kolaylıkla sahile kadar indirebilir,park yeri bulabilirsiniz. Her Karadeniz sahili gibi bambaşka tat veren Ömerağzı sahili yaz aylarında ,özellikle Ağustos aylarında gün batışını seyretmek için ideal bir yerdir. Çadır kurmak için çok müsait yerdir.

________________________________________

Çevremizde trenle,karayoluyla gidilebilecek Göbü, Türkali, Filyos sahilleri olduğu gibi kapuz pilajıda vardır.bu sahilerimizde cadır kiralık ev ve konaklama ihtiyacının kolaylıkla sağlaya bilirsiniz balık resterontlarda yemek ihtiyacınızı karşılaya bilirsiniz.

Gezi ve Piknik Alanlari

GÖLET

Catalagzi.na merkeze 2 klm uzaklikta Cuayani mahallesi alaninda bulunan Gölet.Santralin su ihtiyacini karsilamak amaci ile yapilmisti.Ayrica kül barasi olarakta kulanilan bu alan.doga güzeligi ile de dikkat cekiyor.

Belediye tarafindan bir kac düzenlenme yapilmasina ragmen yeterince degerlendirlemeyen bu alan,projelerle Zonguldak`in en gözde alanlarindan biri olmaya aday….

Cevresi daglar ve ormanla cevrili olan Göletin Sehrin gürültüsünden uzak doga ile ic ice kalmanizi sagliyor..

________________________________________

Canakcilar Gezi alani

Yine Cumayani Mahllesinin sinirlarinda olan canakcilar mevkii göletin ormana dogru ilerleyen kismindadir

Kestane agaclarinin arasinda ince bir patika yolu olan ve cumayani göletden baslayarak Canakcilar mevkiine kadar uzanan Orman yoludur.Yaklasik 3 -4 klm olan bu yol boyunca kestane agaclarinin gölgesinde dere kenarinda bir yürüyüs yapmak mümkündür.Düz bir parkur olan bu alan iki dag arasinda uzanan bir vadidedir..

Canakcilar mevkiide piknik yapilacak düz alanlari bulabilirsiniz.

Buranin Canakcilar denmesinde doga olayi neden olmus.

Daglarin arasindan gelen bu dere yataginda küyük bir selalenin bulundugu kisimda yumusak kayalarin canak sekilde oyulmasi ile olusan bu ilginc olay gölülmeye degecek sekildedir.

Daha önce avcilar ve ormancilarin bu canaklarda yogurt mayaladiklari da söylenenler arasindadir..

________________________________________

Göcükati

onguldaga 8 klm .kilimliye 2 klm uzaklikta .catalagzinin arka sirtlarinda bulunan piknik alani GÖCÜKALTI….1 mayis ve hadirilezde catalagzi ve cevre yerlesim yerlerinden gelen insanlar tarafindan kulanilir..Doga yapisi adeta bir evin balkonuna benzer..O öyle bir balkondur ki.manzarasi hic bir yerde bulunmayan essiz güzelige sahiptir.Buranin adinin Göcükalti olmasi tesadüf degildir.hemen asagi kesimlerde nem ve yagmurlardan etkilenen yumusak toprak denize dogru kayar…

________________________________________ .

Buraya yillardir agaclandirma yapilmamasi.varolan agaclarinda kurumasi yada bagzi insanlar tarafindan yakilmasi sonucu kestane agaclari yok olmus durumda..burada ilk kez 2002 yilinda agaclandirma calismalari yapildi.ne yazik ki ya bilincli yada bilincsiz ce sökülüp yerinden cikartildi.o tarihte dikilen agaclardan arta kalanlar su an bir iki metreye ulasmis durumda….

iki sene önce catalagzi demirspor cacev ve vatandaslar tarafindan gönüllü bir calisma baslar..genis bir alani kapliyan göcük alti piknik alaninin isikveren yakasina yeniden fidanlar dikilir.ama ne tesadüf ki bu seferde cikan yanginda bir cok fidan telef olur..

yine gönüllü calismalar sonunda.bu alana banklar yerlestirilir.Vatandaslarin vefat eden yakinlari adina yaptirdiklari bu banklar.hem isimlerin yad olmasi hemde buraya katki saglamasina vesile olmustur,..

Göcükalti iyi bir proje ile Zonguldak ve cevresinin piknik alani ihtiyacini karsilayacak,ayni zamanda gelir getirebilecek düzenlemelere müsait durumdadir.Eger bu manzara kadar acik olunsa gönüler ve fikirler.genis ufuklar.zonguldak cevre halkinin abantlara yedi göllere gitmesine ihtiyaci kalmiyacak hale getirilebilir.

Göcük alti piknik alani maglesef tipki bir zamanlar umut ettigimiz gölete kül baraj.yine göcükalti sahil alanina TTK atigi.Catalagzinin ortasina kurulan santraller,tarim alanlarinda dolasan kamyonlar.isikverende bulunan sahilin yagmalanmasi bize gösterdiki burasininda Dar ve kalin kafalar tarafindan mahvedilecek..

Zaten sahil yolu projesi de tamda bu alandan geciyor.Göcükaltinda bu yol icin bir cok cam agaci isaretlenmis durumda.dogancil tarafindan gelen yol göcükaltindan kililimye baglanmasi düsünülmüs..

Biz ne yapip yapip bu projenin yönünün baska tarafa atmaliyiz.bu yüzden erken davranip alternatifler yaratmaliyiz.kapatilan TTK bantin göcükaltina cikan tüneli genisletmek.gerekirse bu tüneli c demiryolu alanindan isikverene cevre yolu olarak baglanmasini saglamak gibi cözümler üretmeliyiz.Bu konuda proje yaratmaliyiz.

catalagzi halki kücük cikarlar yüzünden büyük hedefleri iskalamasin…yeterki o kücük hedeflerden beslenenler umutlar tüketerek bu alanlarada baska engeller cikarmasin…

Yerel Gazeteleri Okuyun
Kavi Web Tasarım