Yöremize Ait Yemekler | Çatalağzı Belediye Başkanlığı
Bugün 16 Eylül Perşembe
Bölüm :

Yöremize Ait Yemekler

UGMAÇ ÇORBASI:

Malzemesi: 6 kaşık un 2 su bardağı kaynatılmış süt 1 su bardağı su tuz 

YAPILIŞI:

Un iki bardak su ile iyice ovulur. Tel tel dökülmesi sağlanır bir bardak su bir miktar tuz atılarak kaynatılır. Kaynamakta olan suya un karıştırılarak atılır. Pişinceye kadar kaynatılır. İçine süt ilave edilir. Üzerine nane serpilir.

 

 

CEVİZLİ DOLMA :

Malzemesi: 250 gr ceviz 9 su bardağı bulgur 1 adet büyük baş soğan tuz karabiber kimyon maydanoz 1 fincan sıvı yağ yarım ekmek kaşağı salça

YAPILIŞI:

Rendelenmiş soğan yağda pembeleşinceye kadar kavrulur salça konur yarım su bardağı su konularak kaynatılır kaynamış olan bu harç bulgurun üzerine dökülür. Kabarması beklenir içine dövülmüş ceviz tuz baharat ve maydanoz konulup karıştırılır.

 

 

YAPRAK SARMA:

Malzemesi: 300 gr kıyma 1.5 su bardağı pirinç 1 adet küçük baş soğan tuz karabiber maydanoz dere otu yeteri kadar margarin 2 adet domates yada 1 çorba kaşığı salça taze yada salamura üzüm.

YAPILIŞI:

Soğan domates dereotu maydanoz küçük küçük doğranır içine kıyma tuz karabiber pirinç ve yarım çay bardağı zeytin yağı konur ve karıştırılır. Elde edilen dolma içi üzüm yaprağına sarılır. Sarılan dolamların sarımların üzerine harcan suyu ve margarin konularak orta ateşte pişirilir. Pişen sarmaların üzerine sarımsaklı yoğurt ilave edilir. Yağda kızdırılan sos gezdirilir. Sıcak servis yapılır.

 

 

MALAY :

Ocakta kaynamakta olan su tenceresine yavaş yavaş mısır unu katılır ve sürekli karıştırılır elde edilen katı bulamaç yayvan kaplara kaşıkla küçük parçalar halinde dökülür üzerine süt şeker dövülmüş ceviz kızdırılmış tere yağ yada pekmez dökülerek tatlı malay kıkırdak dövülmüş ceviz kavrulmuş kaz ciğeri kar yağı dökülür. Yörede ceviz bol olduğundan geçmiş cevizden elde edilen yağ ile tafta malayın üstüne dökülür.

Yerel Gazeteleri Okuyun
Kavi Web Tasarım